ســرخـط خـبــرهـا :
پنجشنبه 3 تیر 1395 / 10:34|کد خبر : 1194|گروه : فرهنگی

یادداشت/

بی توجهی به روستا گردی منبع بالقوه گردشگری استان/گردشگران سرگردان در پی سوغات های متناقض کردستان

بی توجهی به روستا گردی منبع بالقوه گردشگری استان/گردشگران سرگردان در پی سوغات های متناقض کردستان

کردستان دهها محصول غذایی در روستاها جهت سوغات را دارد ولی به دلیل تجاری نشدن این استان سوغاتی انحصاری ندارد همه میخواهند در هر نقطه روستایی سوغاتی که جای دیگر ان را ندارد راباخود ببرند.

به گزارش خبرنگار سارال خبر، صنعت توریسم هروز در حال بسط وگسترش است و مخاطبان این صنعت روزبه  روز بیشتر می شودو جهت موفق شدن در این حرفه و پول سازی با آن باید به نیازهای بازار توجه نمود و صرفا منتظر توریسم ماندن در نقاط دارای میراث فرهنگی کافی نیست و باید به رفتار گردشگران که ناشی از طرز تفکر و هدف آنها از مسافرت است توجه نمود و برای این نیاز راه حل هایی را اتخاذ نمود.

گردشگران اکثریت دنبال نو بودن متفاوت بودن هستند آنها می خواهند چیزی متفاوت از انچه قبلا تجربه کرده اند را ببینند بشنوند و از آن لذت ببرند و دوباره آنرا تکرار کنند.

پی بردن به ذائقه های گردشگران زیاد پیچیده نیست و کافی است با ایجاد ارتباط با انها خواسته هایشان را پاسخ گفت تا بتوان این صنعت را رونق داد

یکی از نقاط بالقوه این استان روستاهای  زیبا و متفاوت استان می باشد مشاهده شده است گردشگران در کنار آثار باستانی تمایل شدیدی به دیدن بافت روستاها و علاقه مند هستند با ساکنان ارتباط برقرار نمایند اما متاسفانه هیچ مرجع و ارگانی چه بخش دولتی و خصوصی توانایی پوشش نیازهای انها را ندارد.

ندانستن زبان از محدودیت ها می باشد مطمنا روستاهای کردستان ظرفیت این را دارد که گردشگر پژوهشگرانی را به خود جذب نماید ولی اینکه راهی برای رفع محدودیت ها برداشته نشده است نشان از ضعف مدیریتی در این بخش هاست

ماحتی در مناطقی که اثار باستانی دارند فردی جهت ایجاد ارتباط را نداریم و فقط تمرکز نمودیم بر یک بلیط فروش و نگهبان و هیچ خدماتی را به گردشگران ارایه نمی دهیم بعد انتظار داریم توریسم را گسترش دهیم.

 گردشگران نیازمند حمایت و ارتباط هستند انها اگر راضی باشند افراد دیگری را به منطقه ما خواهند فرستاد.

کردستان دهها  محصول غذایی در روستاها جهت سوغات را دارد ولی به دلیل تجاری نشدن  این استان سوغاتی انحصاری ندارد همه میخواهند در هر نقطه روستایی سوغاتی که جای دیگر ان را ندارد راباخود ببرند.

گردشگران چرا می آیند؟ چه میخواهند؟ سوالاتی است که از خودمان باید بپرسیم و راه حل ارایه دهیم.

در نقاط روستای که تعداد انها بیشمار است بهترین راه کمک گرفتن از دهیاری هاست باید اموزش ببیند و انها را توانمند نمود

روستاگردی از لذت بخشترین بخشهای گردشگری است که در مسیر گردشگران قرار دارد ولی هیچ کس راهی بران نیاندیشیده است

سوغات واقعی کردستان چیست

سوالی بی پاسخ یا با پاسخ های متناقض که در اخربه نمیدانم یا اطلاع ندارم ختم می شود

نان برنجی کرمانشاه یا گلیم که خاستگاه ان مشخص نیست این سوال را هرکس به این دیار امده است پرسیده است هر کس چیزی را معرفی نموده است

ولی به صورت رسمی کردستان با سوغات خاصی شهرت ندارد آیا محصولی را نداریم یا ما نتوانستیم انرا معرفی نماییم یا با کپی سوغات شهرهای دیگر خودرا تبرئه نمودیم.

قبل از پاسخ نیاز است پیرامون سوغات پیش زمینه ای داشته باشیم.

ره آورد یا سوغات یا چشم روشنی که هر فرد گردشگر یا مسافری می پرسد: سوغات این دیار چیست؟ این محصول که می تواند خوراکی یا صنایع دستی باشد توسط اکثریت مردم شناخته شده می شود.

یک هویت فرهنگی است و اکثرا یکی از شیرینی ها را تجاری و تحویل گردشگر می دهند سوغات در کلان شهرها مشاغل زیادی را به خود اختصاص داده است و این محصول که 70درصدش قند است تبدیل به یک کالای پرمصرف در حوزه ان استان است.

وقتی در مورد هرشهر صحبت می شود اول می گوییم سوغاتش چیست؟پس این محصول از قدرت زیادی جهت معرفی هر منطقه ای برخوردار است.

حال ببینیم در این استان چرا محصولات خودمان را نتوانستیم سوغات کنیم بسته بندی کنیم و فقط به نان کنجد و نان برنجی کرمانشاه بسنده کردیم ایا این استان این همه تنوع دارد یکی از محصولات انرا نمی توان با نام سوغات ارایه داد

باید جهت ارایه سوغات محصول منحصربفرد استان را پیدا و انرا اعلام نمود و توزیع کرد کارافرینان را به تولید تشویق نمود  سوغات باید سبک قابلیت حمل قابلیت تقسیم به تکه های کوچکتر قابلیت تجاری شدن قابلیت تولید انبوه را داشته باشد البته در سایت اداره کل میراث فرهنگی سوغاتهای معرفی گردیده است که اگه تحقیق نماییم هیچ کدام خاستگاهش کردستان نیست.

میراث فرهنگی استان به عنوان متولی در این امر باید وارد عمل شود و از سوغات کردستان رونمایی کندتا یکی از نیازهای  گردشگرانش را پوشش دهد تابیشتر مردم چیزهای متناقص را معرفی ننمایند.

یوسف نادری دبیر شورای فرهنگ عمومی شهر زرینه

انتهای پیام/برچسب ها :

سوغاتروستاگردیتوریسمکردستانگردشگرانسوغات های متناقض

نظرات کاربران :

امیرهوشنگ عارفیان محقق در حوزه میراث فرهنگی [چهارشنبه 9 تیر 1395 | 13:12] پاسخ

باسلام متاسفانه نه تنها در حوزه سوغات گردشگران بلکه درسایر موضوعات میراث فرهنگی نگاه بلند مدت و برنامع جامعی تعریف و اجرا نشده که خروجی مناسبی برای مناطق هدف گردشگری و گردشگر داشته باشد که باید اقراد خلاق واگاه درجهت شکوفای صنعت سبز گردشگری تلاش کنند

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر