ســرخـط خـبــرهـا :
پنجشنبه 3 تیر 1395 / 09:56|کد خبر : 1193|گروه : اجتماعی

گزارش/

موفقیت درالمپیاد کارآفرینی چیزی نصیب جوان دیواندره ای نکرد

موفقیت درالمپیاد کارآفرینی چیزی نصیب جوان دیواندره ای نکرد

شیرکو پیری دانشجوی ارشد مکاترونیک مخترع در زمینه های مختلف علمی و پژوهشگر در عرصە بهینه سازی نمودن آب یکی از جوانان موفق دیواندرە ای است که با سختی فروان در المپیاد کارافرینی موفقیت کسب نمود که مورد بی مهری قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار سارال خبر،یکی از خواص شبکه های اجتماعی پخش شدن اخبار ودرد دلهای مردم است که در صورت استفاده صحیح از آن  می تواند کمکهای شایانی بنماید.

وقتی بنر مجازی موفقیت جوان دیواندره ای را بر سرتیتر صفحه اش دیدم بیشتر کنجکاو شدم وی توانسته بود در سکوت و چراغ خاموش، برای استان کردستان افتخاری بیافریند که در نوع خود بی نظیر است.

در روزهای 23الی 25اردیبهشت ماه جشنواره کار افرینی در اصفهان برگزار گردید و جوان دیواندره ای آقای شیرکو پیری توانست عنوان نخست را خود اختصاص دهد.

شیرکو پیری محقق و پژوهشگر دیواندره ای که دارای دو اختراع ثبت شده است در رشته مکاترونیک دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز مشغول تدریس می باشند این جوان که عضو پارک علم و فناوری استان کردستان است توانست در این جشنواره بدرخشد.

موفقیت درالمپیاد کارآفرینی چیزی نصیب جوان دیواندره ای نکرد

بعد از آشنایی با این جوان موفق باوی ارتباط گرفتم و بعد از چندهفته  انتظار راهی روستای سرقلعه(سرقلا) شدم و به دیدن این او رفتم تا دردل اش را بشنوم.

مادر شیرکو  لباس سیاهی بر تن داشت و غصه ای بر جسم وجانش سنگینی می نمود کنجکاو شدم و از مادرش شروع کردم وی اذعان داشت که از سال هشتاد و نه تنها دخترش را ازدست داده است و هنوز رخت سیاه عزا را از تن درنیاورده بود.

پدر شیرکو گفت  که همسرش علاوه  بر این رنج به بیماری سرطان مبتلا است که 2بار تحت عمل جراحی نیز قرار گرفته است و گویا چندین سال است مهمان هر شهر ودیاری شدە اند و نتیجه ای حاصل نشدە است.

پدر شیرکو هم خود بیماری دیابت و آسم داشت و در ادامه افزود که پسرش را باهزار مشکل راهی دانشگاه کرده است و از آرزوهایش گفت که دوست ندارد پسرش خارج از منطقه کردستان  به کاروفعالیت بپردازد چون پسرش تنها نان آور و پرستار آنها می باشد.

او اذعان داشت پسر نخبه اش باید دانشش را در خدمت استان و منطقه خود به کار گیرد.

خس خس های سینه پدرش که سن زیادی هم از او نگذشته بود و دلیلش را حساسیت به شغل بوجاری می دانست که از سال 70 بدون هیچ حق بیمه و مزایایی به صورت فصلی_اجاره ای برای جهاد کشاورزی در خدمت کشاورزی منطقه بوده است  و می طلبید این جوان بایددر کنارشان باشد و برای انها پشتیبانی برای تحمل غصه ها و رنجهایشان باشد ولی گویا مهاجرت به شهرهای دیگر و کارگری رفتن سهم جوانان این سرزمین است.

موفقیت درالمپیاد کارآفرینی چیزی نصیب جوان دیواندره ای نکرد

این جوان مخترع در زمینه های مختلف علمی و پژوهشگر در عرصە بهینه سازی  نمودن آب یکی از جوانان موفق است که مورد بی مهری قرار گرفته است.

وی گفت با کارگری کردن و تحمل رنج فراوان توانستم خرج ومخارج تحصیلم را تامین نمایم وکل زندگیش یا دکتر بودە است یا در تهران جهت تامین هزینه تحصیل و خانواده و هزینه درمان در تهران با مشقت زیاد مجبور به انجام کارگری هایی شود که درخور وشان هیچ دانشجو و پژوهشگری  نیست باشد و از هدف و رسیدن به کسب دانش هرگز مایوس نشده و تسلیم فقر و تنگدستی برای رسیدن به علم نشده است.

وی افزود در تاریخ 17/02/94 به عضویت پارک علم وفناوری استان کردستان درآمدم و مدت دو سال به عنوان مدرس به جوانان درس دادم ولی گویا بخت یارشده نبود و برایم مشکلاتی را پیش آوردند و مانع از ادامه کارم شدند و هرگز خدمت صادقانه را فدای منفعت شخصی نکردم و به هر دری زدم  و ترجیح دادم سکوت کنم.

شیرکو توانسته بود با اختراع «دوش سیرکوله دار با قابلیت تصفیه و بازگشت مجدد آب» جز19طرح برتر کشور در فینال المپیاد دانشجویی کشور و جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی حضور یابد  و طرحش از بین 528طرح کشور که همه آنها چند مرحله داوری شده بودند به عنوان طرح  منتخب و تاثیر گذار انتخاب شده بود و این در حالی بود که مسئولان محترم پارک علم و فناوری استان کردستان تمام زحمت های این جوان را نادیده گرفته بودن و مانع از انجام این طرح در استان شده و متاسفانه در نهایت بی احترامی طرحش را رد کرده و هیچگونه خدماتی  انجام نداده بودند.

طرح وی که کمک شایانی به بهینه سازی مصرف آب کشور در این برهه که کشور در بین 24 کشور آسیب دیده بحران آب است می نماید و مورد توجه داوران و سرمایه گذاران داخل کشور در همایش قرار گرفته بود واز آن به عنوان طرحی که دانش بنیان است و می تواند در بهینه سازی اب موثر واقع شود و تحولی موثر و بنیادین ایجاد نماید استقبال کرده بودند.

شیرکو در ادامه اظهار داشت: من وقتی همراه  نوزده نفری که در این جشنواره موفق شدند رفتم دیدم هرکدام در شهرستان خود مورد استقبال مسولین استان وشهرستان خود قرارگرفتند ولی وقتی خودرا با آنها مقایسه می کنم حرفی برای گفتن ندارم و ترجیح میدهم به کارگریم درتهران ادامه بدهم تا به علم و پژوهش بپردازم و با تمام این پژوهشها و اختراعات خداحافظی کنم شاید در این دیار علم ودانش خریداری ندارد.

به وجدانمون مراجعه کنیم ما چند جوان رو داریم که تولید علم می کنند وقتی استانمان بیشترین امار بیکاری و برخی آسیبهای اجتماعی را دارد نباید حامی وهمیار این چنین جوانان و استعداد ها باشیم و از این سرمایه های آینده ساز حمایت کنیم

وقتی کردستان سرتیتر مطبوعاتش توسعه است باید این جوانان را وارد عرصه نمود و از وجودشان استفاده کرد.

این خانواده آرزو داشنتد از برنامه به ربانگ شبکه استانی کردستان دردلهایشان را مردم بشنوند امید است حداقل این آرزویشان را در این ماه مبارک جامه عمل بپوشانند.

شیرکو پیری ساکن روستای سرقلعه دیواندره می باشد.

گزارش از :یوسف نادری

انتهای پیام/برچسب ها :

شیرکو پیریالمپیاد کارآفرینیجوان دیواندره ایبی توجهی مسئولینفن اوری

نظرات کاربران :

اسماعیل لطفی [یکشنبه 6 تیر 1395 | 01:51] پاسخ

ایشالا همه چی درست میشه ...واقعا تاسف داره امسال مهندس پیری درخارج از کشور فقط دغدغه ی جلوبردن طرحهاشونو دارن ولی اشکال نداره.. .
افتخار اشنایی با مهندس پیری رو از همون بچگی داشتم

س [یکشنبه 20 تیر 1395 | 10:57] پاسخ

از ته دلم از خدا می خوام همه مشکلاتت حل بشن ، تموم ماه رمضان از ته دلم برات دعا کردم .....

س [دوشنبه 21 تیر 1395 | 13:13] پاسخ

خیلی مردی خیلی بخدا ، ایشاله زود زود حال مادر مهربونت خوب بشه و سایه پدر و مادرت همیشه رو سرت باشه ، خدا بزرگه ایشاله به جایی میرسی که لایق بزرگیت باشه آقا شیرکو ،خدا همه درها رو به رو بنده هاش نمی بنده پس فقط به خودش توکل کن ، حق نگهدارت باشه

شیرکو پیری [شنبه 9 مرداد 1395 | 19:19]

ممنون دوست عزیز میشه خودتون رو معرفی کنین؟؟؟؟
shirko.piri2015@gmail.com

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر