ســرخـط خـبــرهـا :
چهارشنبه 26 خرداد 1395 / 12:14|کد خبر : 1167|گروه : اجتماعی

یادداشتی در پاسخ به نوشته یک سایت با عنوان« چگونه در کردستان منتقد شویم؟»

به عنوان یک رسانه و خبرنگار چگونه از حق مردم دفاع کنیم؟

به عنوان یک رسانه و خبرنگار  چگونه از حق مردم دفاع کنیم؟

خبرنگار باید سعی نماید در تهیه خبر انصاف را رعایت کند و از طرفی جانبداری نکند. اگر در اخبار رسانه ای اصل بی طرفی نقض شود، موجب سلب اعتماد مخاطبان از او می شود و حمایتش از یک جریان یا فرد نباید به سبب کتمان حقیقت شود.

به گزارش خبرنگار سارال خبر، خبرنگاران عهده دار بیان حق و حقیقت هستند و باید بی پروایی و شجاعت و ایستادگی و افشای زیاده خواهی های افراد خاص از سوی آنان جزء صفات آنان باشد و جز خدا از کسی نترسند .

دفاع خبرنگاران از حق و حقوق مردم موجب افتخار مسئولین باشد چرا که توسعه و آبادانی کشور و استان وابسته به ایستادگی و مطالبه گری خبرنگاران می باشد.

خبرنگاران در مقابل مخاطبین خود مسئول هستند و قاعده کار این است که باید قلمی مستقل داشته باشند و از تملق و چاپلوسی برحذر باشند.

عده ای از مسئولین معتقدند که خبرنگاران  باید از آن ها تعریف کنند در صورتیکه یک خبرنگار منعکس کننده صدای مردم بوده و مسئولین باید همیشه از نقدهای سازنده استقبال نمایند.

تبعات چاپلوسی اثرات بسیار مخربی را برای جامعه به همراه می آورد و موجب می شود شایسته سالاری کمرنگ گردد و افراد متملق پله‌های پیشرفت را بپیمایند.

شخص چاپلوس در بیان ویژگی ها،خصوصیات و صفات طرف مقابل اغراق کرده و  با هدف کسب سود و منفعت به تمجید می پردازد.

احساس ضعف و ناتوانی در فرد موجب روی آوردن به چاپلوسی می شود تا ناتوانی های خود را بر اساس آن پوشش دهد و به خواسته های خود دست یابد.

فرد مقابل شخص چاپلوس نیز زمینه پذیرش چاپلوسی در آن قوی است و انتقاد ناپذیری و طرح معایب خود را بر نمی تابند.

خبرنگار باید سعی نماید در تهیه خبر انصاف را رعایت کند و از طرفی جانبداری نکند. اگر در اخبار رسانه ای اصل بی طرفی نقض شود، موجب سلب اعتماد مخاطبان از او می شود و حمایتش از یک جریان یا فرد نباید به سبب کتمان حقیقت شود.

آگاه کردن جامعه رسالت خبرنگار است نه اینکه سعی کند مردم را به حمایت ازشخص یا گروهی خاص تشویق نماید.

 او باید، منافع عمومی را مد نظر قرار دهد و اجازه قضاوت و تصمیم گیری را به مخاطبان واگذار کند.

البته از دیدگاه این رسانه وابسته به استانداری و حامی دولت خبرنگار باید میرزا بنویس دولت باشد و اوضاع را گل و بلبلی تشریح کرده تا عالیجنابان مسئول از نوشته ها فیض برده و خود را قابل تمجید و ستایش ببینند.

این دوست گرامی که در نوشته خود با طنز عنوان نموده است«چگونه در کردستان منتقد شویم» به سایت های منتقد حمله گازانبری با چاشنی طنز نموده و خود بعنوان زبان دولت از مسئولان و مدیران دولتی دفاع میکند و رسالت یک رسانه و خبرنگار را زیر سوال برده است.

اما باید به نویسنده این مطالب متذکر شد که خبرنگاران وظیفه سنگینی را در سطح جامعه بر عهده دارند که باید با تیزبینی بر تمام موضوعات جامعه تسلط داشته باشند و خواسته های مردم را از مسئولان مطالبه کنند نه اینکه خود زبان مسئولین شده و کسانی را که از حق مردم دفاع می کنند سرکوب کرده و دستمایه طنز قرار دهند.

این دوست گرامی به حمایت از دولت برخاسته و طرح ها را یکی به یکی به تدبیر و امید دولت ربط داده و انگار نه انگار همه این کارها در کلیت نظام شکل می گیرد و تنها در طول سه سال و اندی اجرایی نشده و نخواهد شد و هرکدام از دولت ها به نحوی در اجرای آن دخیل هستند و نباید ساخت کارخانه سیمان دیواندره و طلای ساریگونی قروه و سیگار سقز و ... را جزء سوابق درخشان دولت معرفی کند چرا که هر کدام از این موارد و دیگر کارها اولا یک وظیفه است و منتی در آن نیست و دوم اینکه این همه کبکبه و دبدبه این مسئول سایت و نویسنده این مطلب برای چیست ما که سه سال است همه چیز را رصد نموده ایم نه کشور و نه استان از رکود اقتصادی و بیکاری خارج نشده و وضعیت مردم بیشتر رو به فلاکت نهاده است و وضعیت جامعه هر خبرنگار وظیفه شناسی را وا می دارد که حقایق را برای مردم به طور شفاف رونمایی کند نه مثل شما مظلوم نما شود.

به این نویسنده عزیز متذکر شوم که دولت چه سرمایه گذاری فاخری در کردستان انجام داده است که نامرئی بوده و دید بصیرت می خواهد و مردم عادی از دیدن آن عاجزند؟

البته نافی تشویق و تمجید به جا نیستیم،چرا که تشویق از مولفه های است که در رشد و پیشرفت و استمرار یک رفتار و رویکرد مثبت و مطلوب تاثیر گذار است اما باید  در زمان و مکان مناسب خود طرح شود.

به عنوان یک رسانه و خبرنگار  چگونه از حق مردم دفاع کنیم؟

 

به عنوان یک رسانه و خبرنگار  چگونه از حق مردم دفاع کنیم؟

 

به عنوان یک رسانه و خبرنگار  چگونه از حق مردم دفاع کنیم؟

 

به عنوان یک رسانه و خبرنگار  چگونه از حق مردم دفاع کنیم؟

انتهای پیام/

 برچسب ها :

خبرنگارمنتقدکردستانسایترسانهحق مردمدفاع

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر