ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 10 خرداد 1395 / 07:05|کد خبر : 1107|گروه : فرهنگی

ضعف در نماد پردازی شهری/

فراموشی هویت اجتماعی و فرهنگی در نمادهای شهری دیواندره

فراموشی هویت اجتماعی و فرهنگی در نمادهای شهری دیواندره

تصمیمات شورای شهر و شهرداری این سئوال را در ذهن متبادر می سازد که در عرصه نمادپردازی شهری و ارتقای هویت اجتماعی و فرهنگی تا چه حد توانسته اند نگاه فرهنگی وهنری را در آگاهی بخشی میان شهروندان زنده نمایند؟

به گزارش خبرنگار سارال خبر، همواره از میدان در یک شهر برای معرفی هویت اجتماعی آن شهر استفاده می گردد و در واقع به عنوان مشخص ترین نقطه شناخته شده یک شهر و نمادی برای شناساندن هویت و تاریخ و فرهنگ اهالی آن می باشد و باید گفت هر میدان یک پدیده کالبدی و اجتماعی است.

در طول تاریخ تاکنون کسی که در یک مسافرت از شهری می گذرد ورودی و میدان اصلی شهر که نمادی از فرهنگ و هویت آن است در ذهنش ماندگار می شود.

در سال های اخیر نصب تندیس ها و نمادها در میدان های اصلی یک شهر نکته ای  است که مورد توجه قرار گرفته و کارشناسان شهری  تلاش می کنند از این تندیس و نمادها برای معرفی شهر خود استفاده بهتری کنند.

این نمادهای شهری برای شهروندان باید به گونه ای باشد که بتوانند با شهر ارتباط برقرار کرده و ریشه های تاریخی و فرهنگی خود را در آن بیابند.

امروزه اکثر میدان های نوساز شهری در کشور فاقد طراحی صحیح برای نوع استفاده و پیوند آنها با بافت شهری است و تنها از جنبه معماری قابل بررسی می باشد و اغلب محوطه ای است که در عمل به اشغال وسایل نقلیه درآمده و به کلی تغییر شکل یافته است.

استقرار تندیس در مکان ها و فضاهای مناسب شهری و استفاده از عناصر تاریخی و فرهنگی منطقه در آن اهمیت داشته و می تواند به عنوان به عنوان عنصری در زیبایی شهر یا در انتقال معنایی خاص برای شهروندان موفق عمل کند.

در شهرستان دیواندره که در مسیر اصلی جاده شمال غرب به جنوب و مرکز ایران قرار دارد ظرفیت های منحصر به فرد طبیعی و تاریخی وجود دارد  و استفاده از  فضاهای شهری و نمادهای هویتی، تاریخی و اعتقاداتی باعث معرفی آن به مسافران و حتی مردم بومی شهر خواهد شد.

تصمیمات شورای شهر و شهرداری این سئوال را در ذهن متبادر می سازد که در عرصه نمادپردازی شهری و ارتقای هویت اجتماعی و فرهنگی تا چه حد توانسته اند نگاه فرهنگی وهنری را در آگاهی بخشی میان شهروندان زنده نمایند؟

هر چند شهرداری و شورا  در زیبا کردن میدان ها و ورودی های شهر اقداماتی در سال های اخیر انجام داده اند ولی اکثر کارهای انجام گرفته تاکنون تاثیری نداشته و به صورت ناقص صورت گرفته است و تندیسی که به تازگی در میدان جدیدالاحداث ورودی شهر در حال نصب است اولا بیشتر شبیه مادران منطقه لیلاخ و دهگلان بوده و باید به این نکته توجه داشت که یک تندیس باید اصیل و صاحب شناسنامه بوده تا به عنوان مجسمه ی شهری مورد استفاده قرار گیرد ضمنا از لحاظ فنی نیز این میدان  دارای پستی و بلندی هایی است که رانندگان باید همزمان تصمیم بگیرند که از موانع عبور کرده و سپس مقصد دور زدن را انتخاب نمایند.

 دوم اینکه نمادهای تاریخی و طبیعی مهمتری همچون غار کرفتو، کوهستان چلچمه و... در شهرستان وجود داشت که تندیس شود و از آن غفلت نموده اند.

چیزی هم که تا حال به عنوان میدان در شهر استفاده می شده است حوضچه ای با مسیر دو طرفه بود که هیچ کدام از ویژگی های طبیعی و فرهنگی شهر در آن نمایان نبود اما با توجه به ویژگی های بی نظیر بومی و فرهنگی شهرستان می توان در نماد سازی دیواندره کارهای بهتری انجام داد.

 از طرفی دیگر شهرداری در قسمتی از شهر و در مقابل پارک ملت اقدام به احداث میدانی نمود که تا به حال جز گذاشتن چند بلوک، کار ی در آن صورت نگرفته و به صورت ناقص باقی مانده است که نمای زشتی به شهر داده است و علاوه بر آن نیز پارک قدیمی شهر را نابود خواهد کرد.  

این فضاها بدون توجه به فرهنگ ساکنان شهرها و همچنین نیازهای فوری و روزمره شان طراحی می شود و صرفا جنبه صوری و زیبایی ظاهری دارد. از این رو باید به اهمیت میدان ها و میزان تاثیر فضایی آنها در شهرها و همچنین رابطه آن با هویت ساکنان این شهرها بیشتر توجه کرد.

شهری که فضاهای ایجاد شده در آن چیزی از هویت کالبدی شهر و آموزش و فراگیری تاریخچه شهر به نمایش نگذارد،خلائی در آن وجود دارد که شهر را از پشتوانه خود دور کرده و شکل بی روحی را به شهر می بخشد.

شهرداری و شورای شهر که تشخیص اولیه‌ی مسائل و نیازهای شهری با آنهاست  می بایست به این مسائل توجهی خاص داشته و در جهت برآورده کردن نیازهای اصلی شهروندان و نیاز سنجی های مناسب برای رفع کمبودهای و مشکلات شهرتلاش بیشتری بنمایند و مسائل مربوط به بهداشت روانی شهروندان، تربیت نسلی سالم و پایدار و رونق صنعت توریسم را مد نظر داشته باشند.

انتهای پیام/

 برچسب ها :

میداننماد شهریشوراشهرداریدیواندرهفراموشی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر