ســرخـط خـبــرهـا :
یکشنبه 9 خرداد 1395 / 18:06|کد خبر : 1106|گروه : اجتماعی

خرد جمعی و تلاش دسته جمعی نقطه عطف همایش غار کرفتو

خرد جمعی و تلاش دسته جمعی نقطه عطف همایش غار کرفتو

مردم فهیم و فرهنگ دوست دیواندره همراه و همگام با دست اندرکاران بومی و استانی با وجود مشکلات فراوان از عهده ی برگزاری همایش به خوبی برآمدند و به راستی و درستی بر این مدعای اینجانب صحه گذاشتند که در میان استان فرهنگی کردستان٬ دیواندره شهری متمکن و ثروتمند از لحاظ سرمایه اجتماعی است.

سارال خبر-ناصر کریمیان پژوهشگر مسایل اجتماعی در ارتباط با برگزاری همایش ملی غار کرفتو متنی را با مضمون ذیل به سایت سارال خبر ارسال نموده است:

تصور قبلی و شاید رایج عده ای بر این بود که دیواندره پتانسیل و ظرفیت فرهنگی لازم و وافی را برای برگزاری همایشی بزرگ و در خور عظمت و بلندای کرفتو را ندارد و احیانا نتواند از عهده آن برآید٬ اما اینک پس از اتمام همایش و بازخوردی که از آرا و نظرات شرکت کنندگان صاحبنظر در عرصه فرهنگ٬ تاریخ و تمدن ایران زمین گرفته شد گویای آن بود که با وجود مشکلات عدیده ساختاری به سبب فقدان امکانات رفاهی٬ همایشی آبرومند و ماندگار  بود که گاها مدعوین به اشکال مختلف از برنامه ریزی٬ پشتکار٬ اهتمام و بویژه روابط و مناسبات پایدار مابین مردم بومی و محلی تقدیر بعمل می آوردند.
نکته قابل تامل اینجاست که هر گونه اقدام و فعالیت فرهنگی و علمی نیازمند تکرار٬ مداومت و استمرار است و آنقدر بایستی تکرار و تکرار کرد که ملکه ذهن شود و به باور عمومی مبدل شود واجازه ندهیم که روحیه یاس و ناامیدی بر ما مستولی گردد و ذهنیت و اندیشه « ما نمیتوانیم» را به « ما میتوانیم اگر بخواهیم» تغییر کاربری دهیم... ذهنیتی که در این همایش با  برگزاری مطلوب و در خور تحسین٬ رخت عینیت بر تن نمود.
نقطه عطف این همایش٬ هم افزایی٬ خرد جمعی و تلاش دسته جمعی و همکاری مردم بعنوان بدنه اصلی با مسئولین اجرایی و تصمیم ساز بود که در کمال تعامل و سعه صدر و احساس مسئولیت در برگزاری بهینه و مطلوب آن تلاشی وافر داشتند.
چرا که قبلا اشارت رفت آفت فرهنگی هر جامعه بخشی نگریستن و جزیره ای عمل کردن مسئولین و متولیان امر است که سبب میشود اندیشه واگرایانه و روحیه بی تفاوتی در قبال مسایل و اقدامات بلند مدت فرهنگی تبلور یابد موردی که در این اقدام فرهنگی بزرگ جای خود را به هماهنگی و سینرژی مابین مسئولین و دست اندرکاران بومی و محلی داد هر چند با نقطه مطلوب فاصله داریم...
با این تفاسیر٬ مردم فهیم و فرهنگ دوست دیواندره همراه و همگام با دست اندرکاران بومی و استانی با وجود مشکلات فراوان از عهده ی برگزاری همایش به خوبی برآمدند و به راستی و درستی بر این مدعای اینجانب صحه گذاشتند که در میان استان فرهنگی کردستان٬ دیواندره شهری متمکن و ثروتمند از لحاظ سرمایه اجتماعی است.
در پایان ضرورت دارد اشاره شود آنجا که مردم بایستی پای کار باشند با تمام قوا و فراتر از انتظار حضور یافتند الان بعبارتی توپ در زمین مسئولین استانی سازمان گردشگری در جریان است که با جذب سرمایه گذار و تسهیل شرایط کار و رفع موانع بوروکراتیک  زمینه احداث هتل یا اقامتگاهی درخور شان برنامه ها و اقدامات فرهنگی٬ اجتماعی شهرستان دیواندره را فراهم نمایند...
ناصر کریمیان(پژوهشگر مسایل اجتماعی)خرداد 95

انتهای پیام/برچسب ها :

همایشدیواندرهکرفتوبرگزاری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر