ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 24 فروردین 1394 / 21:30|کد خبر : 11|گروه : اجتماعی

گزارش/

فاضلاب و زباله شهرزرینه بلای جان زمین های کشاورزی روستاهای اطراف

فاضلاب و زباله شهرزرینه بلای جان زمین های کشاورزی روستاهای اطراف

انباشته شدن انواع زباله در این محل محل بدون مجوز محیط زیست و غیرکارشناسی است خصوصا در فصل گرم تابستان و جمع شدن انواع حیوانات و حشرات و پخش شدن بوی آزاردهنده و تفعن زباله ها به اضافه آتش زدن قسمتی از زباله ها در این محل و دود ناشی از آن باعث شده تا علاوه بر سلامتی مردم منطقه به مخاطره بیافتد.

به گزارش خبرنگار سارال خبر،يافتن محل مناسب برای دفن مواد زائد جامد، از ضروريات طرح‌های توسعه شهری است و یک شهر با محیط اطراف و روستاهای همجوار در ارتباط هستند که حفظ محیط زیست روستاها از جمله ضرورت‌های توسعه روستایی محسوب می‌شود. یکی از مسایلی که محیط زیست روستاها را تهدید می‌کند عدم توجه به نحوه جمع آوری و دفن زباله‌ها در محیط شهری و روستایی است.

عمق كم آب هاي زيرزميني در اين شهر و تأثيري كه مواد زايد مي توانند در آلودگي منابع آب زيرزميني داشته باشند، اهميت اين مساله را دو چندان نموده است از سويي ديگر در صورت آلودگي اين منابع، مناطق وسيعي از اطراف با اين مشكل گريبان گير خواهند بود.

نفوذ شيرابه و زباله به داخل آب زيرزمينی و رودخانه، سبب آلودگی و ساير مسائل زيست محيطی، ناشی از هر مکان يابی اشتباه می‌باشد.

شهر زرینه با جمعيتی معادل 2000 نفر زباله و فاضلاب خود را در محیط های اطراف رها می کند و معضلی برای همسایگان خود شده است در این شهر زباله ها در زمین های کشاورزی روستای کسنزان و فاضلاب آن در رودخانه کسنزان  دفع می‌شود.

اجرای پروژه فاضلاب زرینه  که به تازگی انجام شد باز هم دچار نقص است و علت آن نیزهدایت فاضلاب خروجی به داخل چمنزارها و رودخانه  روستاهای اطراف می باشد که اجرای سپتیک را ضروری کرده است ولی تا به حال در این زمینه اقدامی نشده و تمامی آب رودخانه جاری در جلوی روستا که علوفه ها و مزارع آبی واقع در پایین دست آن که متعلق به روستای کسنزان می باشد را آلوده نموده که حتی برای حیوانات قابل شرب نمی باشد و در آینده ای نزدیک همین رودخانه مانند رودخانه شهر دیواندره که بوی تعفن آن آزار دهنده شده است معضلی بزرگ خواهد شد.

فاضلاب زرینه در مزارع مردم جاری است و این مشکل به شدت محیط زیست و امنیت غذایی این منطقه را به خطر انداخته و حل این مشکل نیازمند طرح سپتینک یا تصفیه است.

سالهاست معضل زباله نیز در این شهر به یک معادله چند مجهولی تبدیل شده که حل شدنی هم نیست دفن غیر بهداشتی روزانه زباله های خانگی و غیر خانگی در محدوده و منطقه ای انجام می شود که به گفته کارشناسان بهداشتی و محیط زیستی هیچکدام از استانداردهای لازم برای دفع زباله در این منطقه وجود ندارد و سوزاندن روزانه و یا هفتگی زباله ها در طبیعت علاوه بر اینکه فضای شهری و روستایی را آلوده می کند باعث برهم زدن تعادل زیست محیطی منطقه نیز می شود و خسارات جبران ناپذیری به پیکره طبیعت وارد می سازند.

انباشته شدن انواع زباله در این محل محل بدون مجوز محیط زیست و غیرکارشناسی است خصوصا در فصل گرم تابستان و جمع شدن انواع حیوانات و حشرات و پخش شدن بوی آزاردهنده و تفعن زباله ها به اضافه آتش زدن قسمتی از زباله ها در این محل و دود ناشی از آن باعث شده تا علاوه بر سلامتی مردم منطقه به مخاطره بیافتد زمین های  برخی مالکان اراضی کشاورزی وعلفزارها زرینه و کسنزان در این مسیر با انواع پلاستیک و مواد غیر قابل تجزیه تا کیلومترها آلوده شوند و جالب توجه اینکه در جهت باد غالب منطقه قرار گرفته و منطقه وسیعی را آلوده می کند.

آنچه مسلم است انباشت زباله در طبیعت از معضلاتی است که شهر زرینه سال هاست دچار آن شده و روز به روز بر وخامت آن افزوده می شود و ظاهرا شهرداری نیز هیچ برنامه و طرحی برای ساماندهی و رفع این مشکل ندارد و تا کنون نیز به این مورد اشاره ای نشده است و حال آنکه جمع آوری و دفن بهداشتی زباله ها از وظایف اصلی و قانونی شهرداری است.

بی شک نبود اعتبار دلیل و بهانه موجهی برای به تأخیر انداختن ساماندهی محل دفن زباله ها و به تبع آن مبتلا شدن حیوانات و آلوده شدن زمین های منطقه نبوده و نیست و با توجه به ارتباط مستقیم این مسئله با سلامتی مردم و محیط زیست باید اگر حتی بیشترین ردیف اعتباری نیز به این امر اختصاص داده شود، آن را به انجام رساند.

استانداردهای لازم برای محل دفن زباله را داشتن حداقل شش هزار متر فاصله بین محل دفن و مناطق مسکونی می باشد و محل دفن زباله باید در جهت باد و چشم انداز نباشد و اطراف آن محیط باید کاملاً حصارکشی و فنس کشی شده باشد، ضمن اینکه باید به عمق آبهای زیرزمینی نیز در این بحث توجه شود که چنین امری در این شهر رعایت نشده است.

مسئولان باید واقف باشند این مسئله با سلامتی شهروندان ارتباط مستقیم دارد چراکه محل فعلی دفن زباله ها، محل مشاء دام و جزو اراضی و املاک روستاهای اطراف است بنابراین لازم است این موضوع در دستور کار جدی قرار بگیرد و برای انتقال آن تدابیر جدی تر اندیشیده شود.

انتهای پیام/برچسب ها :

فاضلابزبالهزرینه هوه توروستادیواندرهسارال خبر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر