ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 3 خرداد 1395 / 06:55|کد خبر : 1080|گروه : اجتماعی

یادداشت/

«چلچمه» توجه می خواهد نه نام گذاری و خط و نشان!

«چلچمه» توجه می خواهد نه نام گذاری و خط و نشان!

کاش مسئولین به گفتن زیبایی های چلچمه بسنده نمی کردند و یک ذره به مشکلات مردم منطقه چلچمه رسیدگی می نمودند که چلچمه داشتن توجه می خواهد نه نام گذاری و خط و نشان!

سارال خبر- اکبر موفق یکی از اهالی دهستان چل چمه در یادداشتی که در اختیار سارال خبر  قرار داده به نقد نگاه مسئولین نسبت به رفع معضلات منطقه چل چمه پرداخته است و در متن خود آورده است:

ویرانی مراتع منطقه چهل چشمه دیواندره دیگر چرا؟؟؟

کاش مسئولین شهرستان دیواندره فقط صورت مسئله  را نگاه نمی کردند و چنین خودخواهانه به داشتن نام «چلچمه» پوز نمی دانند.

 کاش مسئولین به گفتن زیبایی های  چلچمه بسنده نمی کردند و یک ذره به مشکلات مردم منطقه چلچمه رسیدگی می نمودند که چلچمه داشتن توجه می خواهد نه نام گذاری و خط و نشان!

 آنچه من را آزرده خاطر و حتی بارها من را به گریه وا داشته است بی تفاوت بودن ها کم کاری مسئولین مسئول نما نسبت به این قضیه است.

 همانطور که در هر شهر و هر روستایی نوساناتی وجود دارد ما نیز در منطقه برف گیر چل چمه که ذخیرگاه آبش بی همتاست و دشت و تفریح گاه های بی نظیر دارد، زیستگاه حیوانات و جانوریش زبانزد خاص و عام است، بسیار در ذهن توریست های داخلی و خارجی ماندگار است.

چل چمه  به راستی بهشت چهار فصل کُردستان است. متاسفانه توسط افراد سودجو مراتع این منطقه که قابلیت سرمایه گذاری را داراست و در حال نابودی است  و این نعمات خدادای با زمین های حاصل خیزش تبدیل به خاکی سرد می شود و با گاوآهن و تراکتور  برای کندن سیر – کنگر – ریواس – مه نی – گیلاخه – سیرونه و حتی گون کنده کاری می شود و جالبتر اینکه همه می دانند و هیچ کس هم نیست بگوید چرا با طبیعت و مرتع تجارت میکنید؟

 چرا منابع خدادادی ما به راحتی در اختیار کشور عراق و استان های همجوار در ازای پول قرار داده شود و سفره های آنان را رنگین کنیم و منطقه خود را در قبال ویرانی به آنها راحت بفروشیم.

چرا  چنین آسان خرید و فروش گیاهان بهاری:  سیر کنگر مه نی و....  به راحتی بازارش توسط دلالان و سود جویان سالیانی است رونق می گیرد.

چرا  در آگاه سازی مردم منطقه تلاش فراگیری نمی شود و آنها را از بحث فقر فرهنگی رها نمیکنید که تیشه به ریشه سرمایه ملی نزنند و آن را با تراکتور و گاوآهن راحت کنده کاری نکنند تا درست مصرف کنیم که همیشه مصرف کنیم ببخشید مسئول کیه؟

چرا هر سال مانع بیرون رفتن دام های دامداران به چراگاه ها تا ۱۵ فروردین نمی شوید و منابع طبیعی و جهاد کشاورزی دیواندره عملا از مسئولیت خود سرباز میزنند و ندادن کنساتره به صاحب دامها آنها را در فصل زمستان دچار مشکل کرده و مردم نیز بخاطر کمبود علوفه  گون مراتع را ویران کرده اند و اجرایی نشدن طرح ممیزی دام جدی گرفته نمی شود .

لازم است عرض کنم برآن مصمم نیستیم که بگویم کاری نشده بلکه بحث این است که خدمات کافی نبوده است.

چرا تعاونی های مراتع در روستاها تقویت نمی شود که عملا وارد کار شوند تا این نهادهای مردمی جنبه تشریفاتی پیدا نکنند آنان که اختیارات زیادی دارند.

برای مثال: روستای سراب قامیش سنندج با 1400 نفر جمعیت از پتانسیل های خود با کمک مردم و هم مسئولین با دایر کردن هفت تعاونی ریشه بیکاری را در این روستا خشکانده است.

چرا بار سنگینی که به مراتع وارد می آید و مردمی که ندارند سعی نشده است با تاسیس کارگاهای کوچک و درآمدزا این فشار را کم کنند.

حتما مسئولان از  آینده خبر دارند و تخمین زده اند که به راحتی  اجازه میدهند مردم مشغول نابودی مراتع شوند.

چرا برای معرفی منطقه توریستی سارال و کوه های چل چمه  حتی تابلویی در جایی نصب نشده است به مانند سایر استان های دیگر.

این وسط هم مردم مقصرند و هم مسئولین بی توجهند و جواب کلی بحث، فقر و نداری مردم و عدم اطلاع رسانی صحیح به مردم است که زندگی بخور و نمیری را در 22 روستای منطقه دارند چنین از نداری به جان مراتع افتاده اند و ثابت نیز شده که مردم روستا بسیار قانعند ولی وقتی بحث نداری است در این شرایط باید مسئولان به فکر مردم حال و آینده این مرز و بوم باشند که جوان لیسانس ما بیکار نشود و بنا به حرفه اش شغلی در خور شان داشته باشد.

از مسئولان درخواست دارم گر بیان مشکلات است نگاه ویژه‌‌‌‌‌‌ای به مردم روستاهای پایین‌تر از روستای شریف‌آباد که فقط برق دارند و امکانات رفاهی مانند: جاده آسفالت، گاز، اجرای طرح هادی، حتی آب شرب سالم و بهداشتی ندارند.

 تا چهل درصد از کارمندان و کارکنان دولتی شهرستان دیواندره و شهرهای حومه را فرزندان برومند چلچمه تشکیل میدهند، ولی دختران این منطقه فقط تا دوره ابتدایی قادرند درس بخوانند چون مرکز شبانه روزی در منطقه نیست که به ادامه تحصیل بپردازند.

 سیستم گیرنده دیجیتال در این منطقه برای پخش شبکه های داخلی کشور هنوز فعال نیست.

پارک کودک در اغلب روستاهای دهستان چلچمه دیده نمی‌‌‌‌‌شود.

 روستای بناوچان هنوز که هنوز است فاقد پل عبور و مرور برروی رودخانه جلو روستا می باشد.

اکنون که قرن بیست‌ویکم است مرکز کتابخانه ای در این منطقه وجود ندارد.

صنعت گردشگری را در منطقه خوش آب وهوای چلچمه که از قابلیتهای چهار فصل زیادی همانند: (سنگ آسمان‌خراش بیلهسن در روستای توکلان که مکانیست جهت ورزش سنگنوردی) - (گردنه پربرف قوڵنگ روستای شاقه‌‌لا جهت ورزش پیست اسکی) - (طبیعت چشم‌ نواز کوه هوازو) – (تفریحگاەهای بی‌نظیر روستای نرگسله و دره‌گاوان) – (زیبایی چم قوله در روستای کیله‌کبود) - (دیدنی‌های دۆڵەڕەش روستای بناوچان) – (رودخانه پرآب زنگن روستای به‌‌رده‌‌‌‌‌‌‌‌ره‌‌ش) – (دشت ماره سوره روستای علی آباد) - (مناظر باصفای دشت کهکوسان) - (چشمه تاریخی شمشیرخانی روستای شریف‌آباد و یاپل) بسیاری مکان زیارتی و تفریحی که رشته کوه‌های وسیع چهل‌چشمه به عنوان سرآمد آن لقب بهشت راستین کُردستان به آن داده است رونق دهند تا جوانان بیکار این روستاها در زادگاه خود تلاش کنند و به عشق سرایه داری و کار کردن در مرغداری‌‌‌ها کوچ نشین و آواره شهرهای صنعتی کشور نشوند.

 از طرف حقیر و کل مردم قدردان منطقه چهل چشمه از خیر ارجمند جناب مهندس داود مهرعلیان که در باسازی درمانگاه عمومی روستای ابراهیم‌آباد نقش به سزایی ایفا نموده‌اند نهایت تقدیر و تشکر را داریم و از خداوند منان برای این عزیز تلاشگر که آبادانی روستاها برایش بسیار اولویت داشته آرزوی سرافرازی و سربلندی روزافزون مسئلت داریم.

 جای بسی امیدواری است که در رفع دیگر مشکلات ذکر شده نهادهای مربوطه نیز کوشا باشند.

ان‌‌‌‌‌‌‌‌شاءالله

یادداشت: اکبرموفق(خه زانی دل)  نویسنده معلول دیواندره ای از روستای شریف آباد 1/3/95

انتهای پیام/برچسب ها :

چل چمهسارالدیواندرهتوجهمسئولیننام گذاری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر