ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 1 خرداد 1395 / 14:06|کد خبر : 1076|گروه : اقتصادی

قاچاق کالا کاری زیانبار و امحای آن زیانبارتر/بیکاری و نبود کار دائم در کردستان عامل قاچاق کالا

قاچاق کالا کاری زیانبار و امحای آن زیانبارتر/بیکاری و نبود کار دائم در کردستان عامل قاچاق کالا

قاچاق چیزی است که ورود آن به کشور از طرف دولت ممنوع است، اما به دلیل بیکاری مزمن و عدم توازن در سبد معیشت، تعداد زیادی از خانوارهای استان های مرزنشین به کار قاچاق مشغول هستند.

به گزارش سارال خبر،در حقیقت به زبان گویا می توان گفت قاچاق جز جدایی نشده از اقتصاد و مرز و بوم این استان ها خصوصا اگر استان های کمتر توسعه یافته باشند، است.

استان کردستان هم یکی از استان های مرزنشین است، که به دلیل بی توجهی و کمتر برخورداری های که در طول سال های اخیر شاهد آن بوده است، متاسفانه نان خود و روزیش را تنها از مرز و با قاچاق کالا کسب می کند.

چندی پیش فرمانده سپاه بیت المقدس استان کردستان در نشستی که با خبرنگاران داشت، در خصوص کولبری اظهار داشته بود: کولبران بازارچه های موقت مرزی به دلیل اینکه پشتوانه مالی و سرمایه ندارند به اجبار به این کار دست می زنند.

سردار محمد حسین رجبی اذعان داشت: لازم است برای حذف کولبری و به منظور اشتغالزایی، کارگاه های تولیدی در این استان ایجاد شود.

در حقیقت بیکاری و نبود کار دائم با درآمد و مزایای پایدار هرکسی را وادار می کند تا رنج و سختی کار و مشقت در مرز با تهدیداتی که دارد را به جان بخرند، پس نباید انتظار احترام به کالای ایرانی و تولید داخلی را از مرزنشینان بیکار داشت...!

اما جدا از این مباحث و غیر قانونی بودن و یا موجه بودن بحث قاچاق، امحا و نابود کردن کالاهای قاچاق که با ارز ملی و سرمایه هموطنان تهیه شده است یکی از برنامه های کشور است که بحث برانگیز است.

برای ورود این کالا به کشور هزینه ای از جیب مردم شده و در نهایت بهتر است با کمی تامل و چکش کاری این کالا های قاچاق ضبط شده، به صورت رایگان در اختیار نیازمندان قرار گیرد و یا با قیمت کمتری به فروش برسد.

قاچاق کالا کاریست به مراتب زیانبار و مخرب که هرگز و در هیچ جای دنیا به نفع اقتصاد آن کشور نبوده است، اما امحا و نابودی این کالاها هزاران بار بدتر و زیانبارتر خواهد بود.

با کمی تحقیق و آزمایش می توان به راحتی از صحت، سلامت و اطمینان از کیفیت، جنس و مرغوبیت آن را به دست آورد که اگر استفاده آن برای مردم ممکن نیست حداقل می توان آن را مجددا به کشورهای مبدا و یا کشورهای علاقمند صادر کرد تا با ایجاد این پل ارتباطی سرمایه و ارز رفته را باز گرداند و از کفران نعمت هم جلوگیری کرد.

لازم است که در این زمینه پایشی اساسی و ضروری انجام شود، تا در حوزه اقتصادی هم سازنده و نه مخرب شود.

منبع:کُردتودی

انتهای پیام/برچسب ها :

قاچاققاچاق کالاامحا و نابودی کالای قاچاقاستان های مرزنشیناستان های توسعه نیافتهصادرات کالای قاچاقمرزنشینان بیکار

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر