ســرخـط خـبــرهـا :
پنجشنبه 19 شهریور 1394 / 12:51|کد خبر : 107|گروه : اجتماعی

مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان در تحلیلی عنوان کرد:

تلفات 51 درصدی مصدومان تصادفات درحین انتقال با آمبولانس و یا در بیمارستان

تلفات 51 درصدی مصدومان تصادفات درحین انتقال با آمبولانس و یا در بیمارستان

دو هفته نامه ئامانج چاپ سنندج در جدیدترین شماره خود در مطلبی به تحلیل تصادفات رُخ داده از زبان "محمدراشد مدرس گرجی" مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی در سال 93 در استان کردستان پرداخته است.

به گزارش سارال خبر به نقل از نوای آبیدر، در این مطلب که به قلم "محمدراشد مدرس گرجی" مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان نوشته شده، آمده است: بررسی آمارها نشان می دهد تعداد تلفات سر صحنه تصادف 156 نفر و برابر آمار پزشکی قانونی پس از تصادف 315 نفر بوده است که 51 درصد تلفات پس از تصادف و حین انتقال با آمبولانس و یا در بیمارستان را نشان می دهد.
تحلیل بعمل آمده تا پایان سال 1393 و بر اساس تلفات سر صحنه تصادفات (مجموعا 112 فقره تصادف و 156 نفر کشته سر صحنه) صورت گرفته است.
بررسی تلفات به تفکیک نوع راه بیانگر حدود 71 درصد از تلفات در محورهای شریانی، 14درصد در محورهای فرعی و 15درصد در محورهای روستائی می باشد که تصادفات راه روستائی با شدت 1.53نفر در هر فقره بیشترین شدت را داشته است.
پس نیاز به رعایت بیشتر در رانندگی در راه های روستایی با توجه به ضوابط و سرعت طرح در این راه ها لازم است.
در تحلیل تعداد تلفات محورهای شریانی، محور سنندج - دیواندره - سقز - سرا با 36 درصد تلفات بیشترین تعداد تلفات را داشته و محور دیواندره - بیجار- زنجان با 16 درصد تلفات در رده دوم قرار دارد و محور سنندج - قروه - همدان با 13.5درصد تلفات در رده سوم است.
اما بررسی شدت تصادفات نشان می دهد محور دیواندره - بیجار- زنجان با شدت 1.64 نفر در هر فقره تصادف، محور بحرانی در استان می باشد.
شاخص تلفات به طول مسیر 0.2 و شاخص تلفات به 10 هزار وسیله نقلیه 0.11در محور سنندج- دیواندره- سقز- سرا حداکثر می باشد که لزوم بررسی این محور را نشان می دهد.
نتایج حاصل از بررسی محور سنندج- دیواندره- سقز- سرا (با 36 درصد کل تلفات استان)
الف: 60 درصد تلفات در این محور ناشی از انحراف به چپ است که اهمیت ارتقاء مسیر و تکمیل پروژه احداث مسیر چهارخطه در این محور را نشان می دهد.
درست است که احداث چهارخطه می تواند به کاهش این آمار کمک کند و اولویت تخصیص منابع را می طلبد اما باز هم علت اصلی که همان انحراف به چپ است، نشان از عدم رعایت اصول رانندگی توسط رانندگان است.
ب: 68 درصد تلفات خودروهای سواری در 10 کیلومتری ورودی شهرها رخ داده است.
بررسی تعداد تلفات به تفکیک نوع برخورد نشان می دهد حدود 72 درصد از تلفات ناشی از برخورد دو یا چند وسیله نقلیه با یکدیگر و 26 درصد ناشی از واژگونی وسیله نقلیه، 1.9 درصد برخورد با عابر بوده است.
در بررسی علت تامه تصادفات، 55 درصد در اثر انحراف به چپ و یا سبقت غیرمجاز، 22 درصد تلفات ناشی از تخطی از سرعت، 12 درصد عدم توجه به جلو و 7 درصد عدم توانائی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از خستگی بوده که شدت تصادف در انحراف به چپ و عدم توانائی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از خستگی بیشترین موارد با 1.57 نفر در هر فقره است.
نتایج حاصل از بررسی نوع وسیله مقصر در بیشترین تعداد تلفات، سواری انواع پژو و سمند و... 31 درصد، انواع تریلی و کامیون 18 درصد و پراید با 14درصد، پیکان و وانت 11 درصد و موتور سیکلت 3.8 درصد و مابقی سایر وسایل نقلیه می باشند که اتوبوس و مینی بوس با 6.4 درصد تلفات دارای بیشترین شدت 2.5 نفر در هر فقره تصادف بوده است.
بررسی زمان وقوع تصادفات با بیشترین تلفات نشان می دهد 58 درصد تلفات در روز و 42 درصد در شب اتفاق افتاده است.
بررسی ساعت وقوع تصادف نشان می دهد بازه زمانی ساعت 17 تا 20 با 23 درصد بیشترین تلفات و 0 تا 4 بامداد با 21 درصد و ساعت 14 تا 16 با 16 درصد در رده های بعدی قرار دارند. شدت تصادفات در بازه زمانی 5 تا 7 صبح بیشترین و 1.58 نفر در هر فقره تصادف می باشد و ساعت 8 تا 10 صبح حدود 5 درصد کمترین تعداد تلفات را داشته است.
همچنین بررسی روزهای هفته نشان می دهد روز جمعه با 19.2 درصد بیشترین درصد تلفات، یکشنبه با 18.6 درصد در رده دوم و سه شنبه و پنج شنبه با 16 درصد در رده سوم قرار دارد و شدت تصادفات در روز سه شنبه با 1.67 نفر در هر فقره بیشتر از سایر روزها می باشد و روز دوشنبه با 7/ 7 درصد تلفات کمترین درصد تلفات را داشته است.
وقوع تصادفات به تفکیک ماه های سال نیز نشان می دهد بیشترین تلفات مربوط به مهرماه با 18.6درصد و خرداد ماه با 13.5درصد در رده دوم و بهمن ماه با 9درصد در رده سوم بوده که بیشترین شدت تصادفات نیز در ماه های مهر و خرداد با 1.6 نفر در هر فقره تصادف می باشد. کمترین درصد تلفات در تیرماه با 3.2 درصد می باشد.
بررسی محل وقوع بیشترین تلفات بیانگر این است که بیش از 50 درصد تلفات در فواصل 0 تا 20 کیلومتری ورودی شهرها و مناطق مسکونی رخ داده است.

انتهای پیام/برچسب ها :

تصادفاتتلفاتمصدومجاده های کردستانسارال خبر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر