ســرخـط خـبــرهـا :
سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 / 20:05|کد خبر : 1060|گروه : اجتماعی

نقدی بر روابط عمومی های دستگاه های اجرایی در کردستان

نقدی بر روابط عمومی های دستگاه های اجرایی در کردستان

زیبا هوشمند کارشناس ارشد علوم ارتباطات در یادداشتی که در اختیار کردپرس قرار داده به نقد روابط عمومی های دستگاه های اجرایی کردستان پرداخته است.

سارال خبر-از زمان مطرح شدن نام روابط عمومی در دنیا در سال 1897 تقریبا 67 سال به طول انجامید تا از آن به عنوان یک صنعت بزرگ، آن هم در کشورهای پیشرفته و متروپل نام برده شود. به نحوی که امروزه ادعا می شود که در ورای هر موسسه اقتصادی و دولت مقتدر ، یک روابط عمومی موفق نهفته است. اما در کشورهای کمتر توسعه یافته و جهان سوم هنوز به قابلیت ها و توانایی های آن به عنوان عامل موثر در سرنوشت دولت ها و موسسات اقتصادی توجهی نشده و عملا مورد بی اعتنایی قرار گرفته است. از سال 1366 در ایران به تدریج اهمیت روابط عمومی برای سازمان ها و موسسه ها هر روز بیشتر از پیش روشن تر و برای جایگاه واقعی آن در سطح تشکیلات سازمانی تلاش هایی صورت می پذیرد اما روابط عمومی هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است. نبود تشکیلات منسجم سازمانی با شرح وظایف مشخص و کلی گویی و ابهام در آن، عدم تخصیص نیروی کیفی و مهمتر از همه نبود ردیف بودجه مشخص در سر فصل های تخصیص بودجه کشوری از مشکلات اصلی روابط عمومی های فعلی محسوب می شود.

اما اگر به روابط عمومی های دستگاه های اجرایی در کردستان نگاهی بیفکنیم وضع از این نیز بدتر بوده و هنوز در بسیاری از ادارات شهرستان های استان حتی یک واحد به نام روابط عمومی در نظر گرفته نشده است و اگر هم وجود داشته باشد تنها وظیفه آن ختم به نصب پلاکارد و بنر در مناسبت های خاص می شود و تنها در این مواقع است که به یاد روابط عمومی می افتند.
در مرکز استان نیز برخی از روابط عمومی های دستگاه های اجرایی تنها به مدد یک نفر می چرخد که معمولا آن یک نفر نیز نه تنها تخصص این کار را ندارد بلکه به دلیل تعدد وظایف از وظیفه روابط عمومی خود به درستی بر نمی آید. متاسفانه روابط عمومی ادارات استان به گونه ای شده که افراد شاغل در آن در بسیاری موارد علاوه بر عدم تخصص و غیر مرتبط بودن رشته خود با روابط عمومی، از تحصیلات پایینی نیز برخوردارند و چون مدیران، این واحد  را بی ارزش می پندارند آنها را در بخش روابط عمومی به کار می گمارند و این امر سبب بیکاری فارغ التحصیلان این رشته شده است. برخی از مدیران روابط عمومی در کردستان بعد از چندین سال فعالیت در این حوزه و اشغال جای تحصیلکردگان این رشته، تازه به یاد ادامه تحصیل افتاده اند و در دانشگاه های علمی کاربردی که چند سالی است رشته روابط عمومی را دایر کرده است به دنبال گرفتن مدرک کاردانی این رشته هستند که این مهم نیز اجحاف بزرگی است در حق فارغ التحصیلان  این رشته که در دانشگاه های معتبر کشور مراحل عالی را طی کرده اند و اکنون بیکار هستند.
روابط عمومی در کردستان هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده و این مسئله می تواند یک مانع بزرگ در عدم توسعه استان باشد چرا که روابط عمومی یکی از مصادیق توسعه یافتگی در هر جامعه است که اگر به درستی و با اجرای اصول حرفه ای و تخصصی بکار برده شود موجبات رشد و توسعه جامعه را تسهیل کرده و نقش اثرگذار خود را نمایان می سازد. 

عدم توانایی و تخصص افراد شاغل در روابط عمومی های دستگاه های اجرایی استان حتی آنها را از نگارش خبر عاجز ساخته و  این امر سبب شده در برخی از ادارات، خبرنگاران را با حداقل دستمزد و بدون امکانات برای نگارش اخبار دستگاه خود به کار گمارند که این مسئله نیز خود سوال برانگیز است چرا که در بسیاری موارد خبرنگاران استان به علت عدم امنیت شغلی خود حاضر به این کار هستند اما در عین حال نیز به علت درآمد پایین، همزمان به کار در رسانه موردنظر ادامه داده و این مسئله رسالت شغلی آنها را زیر سوال برده و استقلال حرفه ای آنها را تهدید می کند. همین درآمد پایین سبب شده نه در روابط عمومی مربوطه به درستی ایفای نقش کنند و نه در رسانه خود که این امر نیز نیازمند بازنگری است.
از دیگر مشکلات روابط عمومی در کردستان این است که برخی از مدیران، روابط عمومی را فقط مطرح کردن شخص مدیر می دانند و همچنین انتظار  انجام کارهای فوق العاده از روابط عمومی دارند اما بدون حمایت مالی و در بسیاری مواقع انتظار دارند آمارهای غیرواقعی را به رسانه ها اعلام کنند که این امر سبب عدم شفافیت در دستگاه های اجرایی استان شده و مغایر با رسالت اصلی روابط عمومی است.
مدیران استانی اگر از نقش روابط عمومی در ارتقا جایگاه خود و سازمان مربوطه مطلع بودند قطع به یقین به این واحد توجه بیشتری مبذول داشته و با حساسیت ویژه ای افراد را بر می گزیدند. آنان باید یاد بگیرند که اگر روابط عمومی خود را باور کنند می توانند در مسئولیت خود موفق شوند و هرگاه روابط عمومی خود را باور نکردند خود دچار مشکلاتی می شوند که بیرون آمدن از آن بسیار سخت خواهد بود.
نگرش امروزه به روابط عمومی به عنوان حرفه ای حساس، مهم، پر مسئولیت و تعیین کننده مستلزم رویکردی است که مشکلات اساسی آن را برطرف کند تا وظایف خود را جامه عمل بپوشاند و بتواند برای اهداف سازمانی خود برنامه ریزی کند.
برای رفع مشکلات روابط عمومی ها در استان کردستان در درجه اول باید نگرش مدیران و مسئولان به کارگروه های روابط عمومی بهتر شده و سازمان ها ارزش اقتصادی روابط عمومی را قبول کنند که این یک گام اساسی است. در مرحله بعد، تعریف چارت تشکیلاتی و تامین نیروی کارآمد و کیفی چاره ساز است و مجهز کردن کارکنان روابط عمومی به دانش روز و تکنیک های نوین ارتباطی با توجه به پیشرفت علم و توسعه فن آوری های جدید، توسعه فکری کارکنان و تشویق آنان به کار گروهی و ارتباطات درون و برون سازمانی برای مدیران و کارشناسان که به عنوان یک مسئله اساسی و استراتژیکی قلمداد و برنامه ای جامع برای انجام مستمر آن وجود داشته باشد به عنوان مراحل بعدی می توان به آن اشاره کرد.
شناسایی نقاط قوت و ضعف سازمان و توان برنامه ریزی در مواجهه با مسائل آنی و غیر مترقبه، شناسایی مخاطبان سازمانی و راه های تعامل و ارتباط دو سویه با آنان و به عبارت دیگر طراحی نظام مهندسی ارتباطات و توجه به فرایندگرایی در شرح وظایف، ارزیابی و تحلیل اقدامات را نیز می توان به عنوان گام هایی موثر در توسعه روابط عمومی نام برد.
توجه به روابط عمومی و کارکردهای آن امروزه یک عزم ملی می طلبد، امید است برنامه ریزان کلان کشور با مداقه روی این مجمل با جدیت مسئله رشد همه جانبه روابط عمومی را مدنظر قرار دهند.
نویسنده:زیبا هوشمند

منبع:کردپرس

انتهای پیام/برچسب ها :

روابط عممیاداراتکردستان

نظرات کاربران :

اندیشه 1 [سه شنبه 4 خرداد 1395 | 08:23] پاسخ

در اداره ما کارشناس روابط عمومی مدیر دفتر رئیس ومسئول تامین چای وصبحانه نیز هست !!!!!!!!!!!!!!!!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر