ســرخـط خـبــرهـا :
یکشنبه 19 اردیبهشت 1395 / 13:33|کد خبر : 1038|گروه : فرهنگی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان:

کرفتو،غاری که مطلوب معرفی نشده است

کرفتو،غاری که مطلوب معرفی نشده است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کردستان کرفتو را مظلوم ترین غار دست‌کند ایران خواندو گفت:همایش ملی در راستای معرفی بیشتر ظرفیت های این اثرتاریخی دردیواندره برگزار می شود.

به گزارش سارال خبر،محسن علوی در جلسه هماهنگی همایش ملی کرفتو که در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج تشکیل شد، با اشاره به اینکه  کرفتو یکی از مهمترین غارهای دستکند ایران است، گفت: متاسفانه این غار یکی از مظلوم ترین غارهای دستکند کشور است.

وی عنوان کرد: بی شک با چاپ و توزیع چهار یا  پنج هزار نسخه بروشور نمی توان آثار تاریخی و گردشگری را به صورت مطلوب به مردم معرفی کرد و این مهم نیاز به اختصاص اعتبارات ویژه ایی دارد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر برنامه های تبلیغاتی در ارتباط با آثار گردشگری و تاریخی به صورت مشارکتی در صداوسیما تولید می شود، اظهارداشت: امیدواریم برنامه های مشارکتی مابین سازمان میراث فرهنگی و صداوسیما در ارتباط با معرفی آثار تاریخی، فرهنگی و گردشگری کردستان برای پخش در شبکه های سراسری تولید شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کردستان با اشاره به اینکه بخش علمی همایش ملی کرفتو به مرکز تحقیقات کردستان شناسی دانشگاه آزاد سپرده شد، ادامه داد: تاکنون ۴۲ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده است.

علوی بیان کرد: یکی از اهداف ما ازبرگزاری همایش ملی کرفتو، مستندسازی و انتشار مجموعه مقالات ارائه شده در این همایش است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج هم در این جلسه با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد هم مسئله محور و هم ماموریت‌گرا است، گفت: یکی از وظایف ما حمایت و مشارکت در برگزاری همایش های مختلف در سطح استان است.

محمدقربان کیانی بیان کرد: تلاش ها و اقدامات ارزشمندی در ارتباط با برگزاری همایش ملی کرفتو انجام شده است که امیدواریم این اثر تاریخی و گردشگری به صورت مطلوب معرفی شود.

وی با اشاره به اینکه آثار تاریخی وگردشگری می توانند منبع اقتصادی بزرگی در هر منطقه ای باشند، اظهارداشت: اثار تاریخی هم چون غارکرفتو می تواند اقتصاد کردستان را متحول کند.

یکی از اعضای کمیته علمی همایش ملی کرفتو هم در این جلسه گفت: از نظر ساماندهی و کارباستان شناسی اقدامات اولیه ای در غارکرفتو طی چند سال اخیر انجام شده است.

ابراهیم زارعی با اشاره به اینکه دو فصل کاوش باستان شناسی در این غار انجام شده است، بیان کرد: در دنیا غار کرفتو شناخته شده است و از ۲۰۰ سال پیش در سفرنامه های تعدادی از گردشگران و باستان شناسان و غیره به این غار اشاره هایی شده است.

وی عنوان کرد: در دوره ای تخت سلیمان، زیویه و غار کرفتو به عنوان مثلث گردشگری مطرح بود که از این اثار تخت سلیمان ثبت جهانی شد و امیدواریم این مهم برای غار کرفتو هم محقق شود.

انتهای پیام/برچسب ها :

غار کرفتوهمایشمطلوبباستان شناسی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر