ســرخـط خـبــرهـا :
سه شنبه 18 فروردین 1394 / 17:14|کد خبر : 102|گروه : گردشگری دیواندره

سمنگان؛ غاری ناشناخته در دشت اوباتو دیواندره

سمنگان؛ غاری ناشناخته در دشت اوباتو دیواندره

غارسمنگان باشلاخ در فاصله ی 42کیلومتری شمال شرقی دیواندره و در مجاورت روستایی به همین نام قرار دارد که به دلیل عدم توجه مسئولین به آن،هیچ گونه کاری برای آماده سازی این اثر تاریخی جهت بازدید عموم انجام نشده است.

به گزارش خبرنگار سارال خبر، غارسمنگان باشلاخ در فاصله ی 42کیلومتری شمال شرقی دیواندره و در مجاورت روستایی به همین نام قرار دارد.

فاصله ی هوایی غار تا دیواندره 23 کیلومتر می باشد.این غار درموقعیت36درجه,7دقیقه و 46ثانیه ی شمالی و47درجه,3دقیقه و15 ثانیه ی شرقی قراردارد.مسیر دسترسی به غار از سنندج,عبورازشهرهای دیواندره,زرینه و روستاهای کسنزان,کانی چای وباشلاخ می باشد.

طول این غار 100 متر، و با مساحت 770 متر و در ارتفاع 2019 متری از سطح دریا واقع شده است.سمنگان دارای سطح قائدی بیضی است .دهانه غار دارای ارتفاع نیم متر بوده و به علت رسوبات زیاد، لایه های فرهنگی درون غار کاملا زیر رسوبات دفن شده است. پراکندگی مواد فرهنگی، خصوصا قطعات سفالی در سطح غار به صورت متراکم و در حجم بسیار گسترده ای قابل مشاهده است. این غار در بر گیرنده ی آثار معرف دوره های پیش از تاریخ است.

ورودی غار باشلاخ(سمنگان)

نخستین فرایندی که منجر به تشکیل غار شده است, همانند مناطق مجاور خود, به اواخر ائون پروتروزوئیک در حدود540میلیون سال پیش برمی گردد.زمانی که فلات ایران زیر آب قرار داشته است. .زون عمومی وتشکیلات سنگ شناسی غار ,رسوبی وعمدتا,کربناتی از نوع( limestone) ها می باشد.باتوجه به اینکه رسوبگذاری رسوبات کربناته در آب دریا,مستلزم آرامش نسبی در محیط می باشد وبا توجه به اینکه بعد از پرکامبرین واوایل پالئوزوئیک (کامبرین),این آرامش وجود داشته وپس از آن تکتونیک منطقه فعال شده,به نظر می رسد که رسوبگذاری در اوایل پالئوزوئیک وبعد از پرکامبرین صورت گرفته است.آرامش نسبی در محیط آبی,تغییرات دما  PHوسایر تغییرات شیمیایی درآب دریا,منجر به رسوبگذاری مواد دارای کلسیم ومنگنز در بستر دریا شده است.این رسوبات بر اثر گذرزمان زمین شناسی,وزن لایه های فوقانی والبته وزن ستون آب ,وارد مرحله ی سنگ شدگی(ژنز)می شود.به دلیل رسوبگذاری وسنگ شدگی در محیط دریایی,این نوع سنگ ها دارای فسیل های زیادی می باشند.
براثرگذر زمان به علت بالا آمدن بستر دریا بر اثرفعالیت تکتونیکی منطقه وکاهش سطح آب,سنگ های کربناتی,که شامل آراگونیت,کلسیت ودولومیت هستند,سر از آب برآورده ودوران تازه ای از عمر خود را که سراسر از تغییرات است,آغاز میکنند.درمعرض عوامل فرسایش دهنده وتخریب کننده قرارگرفتن ازجمله عوامل شیمیایی,موجودات زنده وتغییرات دما,نخستین تغییر یعنی تشکیل قشرخاک از توده ی سنگ را به وجود می آورد.به دلیل تفاوت (حتی اندک) ترکیبات سنگ های محیط,مقاومت این سنگ ها درمقابل عوامل تخریب کننده متفاوت بوده,به گونه ایی که سنگ های دارای مقاومت کمتر بر اثر عوامل محیطی از جمله شستشوتوسط آب های سطحی,به مرور تخریب شده وسپس توسط عوامل حمل کننده مانند آب وباد,جابجا شده واکنون باقیمانده ی آنها به صورت دو دره ی موازی هم در دو سمت شرقی وغربی غار پیداست.
به دلیل وجود عنصر کلسیم در آب های سطحی و زیرزمینی منطقه,به آب این مناطق, سخت اطلاق می شود.معمولا این آب باصابون وسایر مواد شوینده به خوبی کف نمی کند.اگر این پدیده در حجم نسبتا بزرگی از یک توده سنگ آهکی ودر مدت زمان طولانی صورت گیرد,حفره های انحلالی رشد کرده وشبکه ایی تودرتو در زیر زمین و نزدیک به سطح زمین ایجاد می شود که همان غار است.به فرایندی که از شروع تاثیر اسید بر سنگ تا ایجاد خلل وفرج در توده سنگ طول می - کشد,کارستیفیکیشن(karstification)گفته می شود و به غارها,حفرات کارستی نیز گفته می شود.لازم به یادآوری است که بیشتر غارهای انحلالی از نوع کربناتی(مانند غارباشلاخ)و تقریبا همه ی غارها,طی فرایند فوق ایجاد می گردد.در پایین دست ورودی و در دامنه ی جنوبی غارومشرف به رودخانه ی باشلاخ نمونه هایی از مرمریت نیمه خالص وجود دارد که نشان دهنده ی پایان زون رسوبی وشروع یک زون دگرگونی است.عوامل متامورفیسم,بر روی سنگ های کربناتی پایین دست غار تاثیر گذاشته وآن ها را به مرمریت تبدیل کرده است.از روی شواهد زمین شناسی می توان گفت که رودخانه ی باشلاخ مرز بین دو زون می باشد.

در مسیر غار سمنگاه رودخانه یول کشتی  که به چم باشلاخ مشهور است قرار گرفته که مناظر طبیعی زیبایی را خلق کرده است و همواره در روزهای 13 فروردین از مناطق شلوغ است.
این غار به دلیل عدم توجه مسئولین به آن،هیچ گونه کاری برای آماده سازی جهت بازدید عموم انجام نشده است و برای ورود به آن باید ورودی آن تراش داده شود که حتی این کار ار هم انجام نشده است.برچسب ها :

غار باشقشلاقغار سمنگانسارال خبراوباتو

نظرات کاربران :

پریسا [سه شنبه 18 اسفند 1394 | 13:23] پاسخ

سلام من رفتم از دو دیدم بسیار جایی جالب و قشنگ است دوست دارم یک بار دیگه برم و داخل غارو ببینم واقعا\\\" مسولان باید به فکر باشن کهد این اثار قدیمی و غار ازبی نرود و گردشگران تشویق به دیدن این غار ها بکنند bاگه میشه گالری غار بزارین تا مردم ببینند و از دیدنش لذت ببرن

م نظری [یکشنبه 3 مرداد 1395 | 13:26] پاسخ

متاسفانه ما که در دیواندره هستیم تا بحال متوجه چنین غاری نشده ایم و کسی هم اطلاع رسانی نکرده است.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر